Fitness

Nie jest to może typowy sport siłowy, tak jak wszystkie pozostałe prezentowane na naszej stronie, ale jest nierozerwalnie związany z kulturystyką. Teraz prawie każde zawody kulturystyczne połączone są z tą młodą, ale szybko rozwijającą się dyscypliną. Mimo, że jest ona raczej damska, a nasi czytelnicy to w przeważającej części panowie, mamy nadzieję, że Wam się spodoba. Bo który mężczyzna nie lubi widoku pięknego, wysportowanego ciała kobiety? Mamy również nadzieję, że damska część czytelników „DSO” zainteresuje się fitnessem, a może nawet będzie to mobilizacja do rozpoczęcia treningu przez panie, do czego gorąco zachęcam.

fitness1O DYSCYPLINIE
Fitness jest najmłodszą konkurencją kulturystyki. Wyłonił się z kulturystyki kobiecej jako nurt łączący piękno sylwetki z tańcem i elementami gimnastyczno-akrobatycznymi. Oceniane są także strój (w programie dowolnym), makijaż i wdzięk osobisty zawodniczek, co łączy fitness ze spektaklami artystycznymi i konkursami piękności. Jest to więc dyscyplina wymagająca niezwykle wszechstronnych umiejętności i żmudnych przygotowań. Fitness, ulokowane pomiędzy kulturystyką, gimnastyką i konkursami piękności. Stwarza to ogromne pole do popisu dla zawodniczek mających bujną wyobraźnię, inwencję i nieszablonowe poglądy. Oficjalne zawody fitness zaczęła rozgrywać  IFBB (Międzynarodowa Federacja Kulturystyki) w 1996 r. Jedną z prekursorek fitness w Europie była Zora Czoborowa, startująca także z powodzeniem w aerobiku sportowym. Pierwsze Mistrzostwo Europu wygrała Rosjanka, Swietłana Worobiewa, a pierwszy tytuł Mistrzyni świata zdobyła Amerykanka Susan Curry. Fitness ma także, podobnie jak kulturystyka, swoją sekcję zawodową, której główną imprezą jest „Fitness Olympia” (tutaj prezentujemy wyniki „Fitness Olympia” z lat: 95-98). W Polsce fitness wystartowało także w 1996 r., kiedy to rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski w Toruniu. Ich tryumfatorką została Ewelina Cichoń z Warszawy. Począwszy od 1997 r. wprowadzono dwie kategorie wzrostowe. Na drugich Mistrzostwach Polski w Sandomierzu kategorię wyższą (+160 cm) wygrała Wioletta Pryłowska, a niższą (do 160cm)- Joanna Kurzacz, jest ona jednoczenie pierwszą polską fitneską, której udało się wedrzeć do ścisłej czołówki światowej (5 miejsce na  MŚ w Bratysławie – 1997 r.). Na trzecich Mistrzostwach Polski w Białymstoku w 1998 r. mistrzynią kraju została Aleksandra Kobielak (Body Club Gdańsk). To właśnie jej udało się zdobyć pierwszy w historii medal dla Polski, w dodatku złoty, na Mistrzostwach Europy w Fitness, które odbyły się w Płońsku. Również pani Ola zdobyła pierwszy medal na MŚ, została v-ce mistrzynią na zawodach w Hiszpanii. W 2000 roku sięgnęła po złoto na Mistrzostwach Świata, które rozegrano w Warszawie. Były to wyjątkowe zawody dla naszej reprezentacji, gdyż również w kategorii wyższej, powyżej 160 cm tryumfowała Polka – Kamila Porczyk. Można więc śmiało powiedzieć, że zaczynamy być potęgą światową w tej dyscyplinie. Po sukcesach na scenie wśród amatorów Aleksandra Kobielak jako pierwsza Polka zadebiutowała wśród zawodowców. Jej największy jak dotąd sukces to 9 miejsce na najbardziej prestiżowych zawodach Fitnessu – Fitnness Olympia
fitness2PRZEBIEG ZAWODÓW I ZASADY OCENY
Zawody składają się z tych samych części jak w kulturystyce: eliminacji, półfinałów i finałów. W rundach sylwetkowych zawodniczki występują w kostiumie dwuczęściowym typu bikini, a w programie dowolnym nie ma ograniczeń ci jak w kulturystyce: eliminacji, półfinałów i finałów. Kostiumy muszą być tak skrojone, aby spodenki zakrywały co najmniej połowę pośladków. Wymogu tego nie stosuje się, gdy zawodniczka nosi pod kostiumem rajstopy. Półfinał zaczyna się od oceny sylwetki (cztery zwroty) i porównań. Wynik ten mnożony jest przez dwa dla zwiększenia znaczenia wyglądu sylwetki i budowy fizycznej zawodniczek w końcowej ocenie. Drugą częścią półfinałów jest program dowolny. Do finałów kwalifikuje się dziesięć najlepszych zawodniczek. Wszystkie wykonują swój program dowolny, a pierwsza szóstka jest jeszcze raz oceniana pod względem budowy fizycznej. Podobnie, jak w kulturystyce, tak i w fitness rozgrywana jest jeszcze jedna kategoria – open, do której kwalifikują się najlepsze zawodniczki z poszczególnych kategorii wzrostowych, walcząc o tytuł absolutnej mistrzyni.
Galeria Fitness:
barbaramoore dso82 dso89 dso87 dso85 dso84 dso95 dso96 dso97 dso88 dso90 dso94 monicab dso98

Dodaj komentarz