Kulturystyka Naturalna

inbaPo przeczytaniu nagłówka ktoś może powiedzieć: o czym ten facet pisze, w jakich czasach on żyje, naturalna kulturystyka? Pozornie ta osoba miałaby rację, bo przecież co poza mięśniami kojarzy się z kulturystyką, oczywiście doping. Niestety! Takie są realia, epoka kulturystyki i innych sportów bez sterydów skończyła się kilkadziesiąt lat temu. A może jednak nie? Na szczęcie NIE! Nadal są ludzie, którzy chcą uprawiać ten piękny sport, jakim niewątpliwie jest kulturystyka, bez dopingu i to nie tylko dla siebie (rekreacyjnie), ale wyczynowo, kończąc ciężki trening na scenie. Zdaje sobie sprawę, że taka kulturystyka zarówno w Polsce, jak i na świecie nie jest jeszcze zbyt popularna, ale powinniśmy mieć nadzieję, że w przyszłości tylko taka będzie obecna. Jest to szansa aby zdjąć z kulturystyki tabliczkę z napisem „doping”. Dlatego też dzięki Sylwii i Poldkowi Wilk, którym za udostępnienie informacji serdecznie dziękuję, chcielibyśmy propagować kulturystykę naturalną i przekonać Was, że można osiągnąć sukces za pomocą ciężkiego treningu, naturalnych odżywek i suplementów bez dopingu.

Niektórzy twierdzą, że to niemożliwe, a jednak… Dzisiejszy postęp w nauce doprowadził do tego, że wiele suplementów dorównuje sterydom. Dlatego należy wybierać to, co naturalne, nieszkodliwe dla zdrowia. Nie można trenować bez żadnego wspomagania i mimo, że odżywki i suplementy w sztuczny sposób pomagają rozwinąć umięśnienie, to nieuzasadnione są obawy w ich stosowaniu. Sam Juan Antonio Samaranch powiedział: „Dopingiem jest to, co szkodzi zdrowiu, a nie to, co w sztuczny sposób podnosi wydolność organizmu”. Zachęcam więc do zażywania naturalnych preparatów i treningu kulturystycznego z nadzieją, że będzie to kulturystyka naturalna, której będzie obcy doping i wszystko, co szkodzi naszemu zdrowiu, które przecież jest bezcenne.
Kulturystyka naturalna, mimo, że w Polsce nie jest jeszcze tak popularna, to na Zachodzie ma swoje organizacje – INBA (Międzynarodowa Naturalna Organizacja Kulturystyczna – www.naturalbodybuilding.com) i PNBA (Professional Natural Bodybuilding Association). Organizują one zawody kulturystyczne na różnych poziomach, a te najbardziej prestiżowe to: Natural Mr.Universe i Natural Mr.Olympia. W 1999r. miały się odbywać zawody w Polsce, ale niestety jak na razie jest za mało chętnych. Kto wie, może w przyszłości właśnie Ty będziesz startował w zawodach kulturystyki naturalnej? Serdecznie do tego zachęcam.
Przebieg zawodów kulturystyki naturalnej:

Przebieg zawodów wygląda tak samo jak w regularnej kulturystyce, różni się tylko testami przed zawodami. Są to testy antydopingowe (mocz). Każdy zawodnik musi również przejść test na wykrywaczu kłamstw (poligraf). Człowiek, który go wykonuje jest jednym z najlepszych w Ameryce. Do udziału w zawodach dopuszczeni są tylko ci zawodnicy którzy są „czyści” przez co najmniej 5 lat. Nie ma kategorii wagowych, a są one zastąpione wzrostowymi.

Poldek Wilk:Poldek Wilk (pwilk@sprint.ca) należy do INBA. Wygrał on zawody w Kalifornii w 1997 (Natural World Championships). Na każdych zawodach wyróżnia się świetną rzeźbą i symetrią choć, są zawodnicy więksi od niego. Startował na Natural Mr. Universe i Natural Mr. Olympia. Jak na kulturystę Poldek ma niezłe osiągnięcia siłowe, choć wcale nie ćwiczy na siłę, gdyż jego celem jest wygląd. Jego najlepsze wyniki to: przysiad – 225 kg, wyciskanie na ławce – 135 kg, martwy ciąg – 200 kg. Wszystko przy wadze ciała 70- 75 kg. Zdjęcia Poldka ukazały się w niektórych magazynach m. in. MuscleMag International.

poldek
Dieta naturalnych kulturystów (według Poldka):Dieta naturalnych kulturystów jest wysoko proteinowa, nisko tłuszczowa. Oparta na stosowaniu wielu odżywek takich jak: proteina, kreatyna, aminokwasy itd.

Trening naturalnych kulturystów (według Poldka):

Naturalnie powinno się trenować nieco krócej (nie więcej niż godzinę dziennie) i mniej serii na dane grupy mięśni. Niemniej jednak trening powinien być bardzo intensywny. Ćwicząc naturalnie organizm potrzebuje więcej odpoczynku do zregenerowania. Najlepiej więc ćwiczyć nie więcej niż 2-3 dni pod rząd.

W kulturystyce naturalnej wyróżniamy następujące Klasy:

Ms. Figura

1 class

Młodzicy i młodziczki

2 classes

od lat13 do 17 i od 18 do 19

Weterani Mężczyźni Kobiety

1 class

Od lat 40 do 49

Weterani

1 class

od lat 50 do 59

Ultra Weterani

1 class

od lat 60 do 69

Super Ultra Weterani

1 class

do lat 60 do 69

Juniorzy

1 class

Musi to być Twój debiut!

Mężczyźni początkujący

4 classes

 • 170 cm i niżsi.
 • Od 170 cm do 177 cm
 • Od 177 cm do 183 cm
 • Ponad 183 cm

Mężczyźni

4 classes

 • 170 cm i niżsi.
 • Od 170 cm do 177 cm
 • Od 177 cm do 183 cm
 • Ponad 183 cm

Kobiety początkujące

3 classes

 • 156 cm i niższe
 • Od 156 cm do 165 cm
 • Ponad 165 cm

Kobiety

3 classes

 • 156 cm i niższe
 • Od 156 cm do 165 cm
 • Ponad 165 cm

Pary mieszane

1 class

Niepełnosprawni

Challenged

2 classes

Na wózku i nie tylko

Ms. Fitness

3 classes

Open, młodzicy i weterani

Zawodowcy

1 class

Natural Universe, Natural
Olympia oraz World Cup

Dodaj komentarz