PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

Kilka słów o dyscypliniePodnoszenie ciężarów jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych i już na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w 1896 r. w Atenach ciężary były umieszczone w programie. Składa się z dwóch bojów rwania i podrzutu, choć kiedyś było jeszcze wyciskanie. Wyniki z poszczególnych bojów sumuje się i o kolejności w klasyfikacji decyduje wynik uzyskany w dwuboju. Gdy więcej niż jeden zawodnik uzyska taki sam rezultat, decyduje waga ciała, gdy i ta jest taka sama, wygrywa ten, który jako pierwszy zaliczył ten ciężar, ponieważ każdy zawodnik ma 3 podejścia. Zawody sędziowane są przez trzech arbitrów.

W Polsce dyscyplina ta rozpoczęła swój triumfalny marsz na olimpijskie wyżyny w latach 50-tych, kiedy to Marian Zieliński zdobył w Melbourne brązowy medal w kategorii lekkiej wynikiem 335 kg. W roku 1955 pierwszy znaczący rezultat odnosi sportowiec ziemi ciechanowskiej – Ireneusz Paliński – na Mistrzostwach Polski zajmuje szóste miejsce. W następnych latach ten sam zawodnik wspina się nieustannie w górę. W 1958 r. w Sztokholmie jest trzeci, w 1959 r. w Warszawie drugi, a na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 r. zdobywa pierwszy dla Polski złoty medal w podnoszeniu ciężarów. Ireneusz Paliński w Tokio był trzeci. W 1964r. na najwyższym podium stanął jeden z najlepszych ciężarowców wszech czasów Waldemar Baszanowski. Sukces ten powtórzył na olimpiadzie w Meksyku cztery lata później. Baszanowski jest trzecim ciężarowcem globu w całej historii tej dyscypliny, a 13-go kwietnia 1999 r. został wybrany na prezydenta EWF (Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów).
pzpc
Obecnym prezesem PZPC (Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów) jest Janusz Przedpełski, który również był prezydentem EWF. Piastował to stanowisko w latach 1969 – 1983.W latach 70 i 80-tych na czoło naszych ciężarowców wysuwa się Paweł Rabczewski, który na Mistrzostwach świata i Europy zdobywa 4 medale. Ustanowił również 20 rekordów Polski.

Polska w każdej klasyfikacji jest trzecią potęgą w dotychczasowej historii tego sportu. W kraju do statystyk przyjmujemy medale wywalczone niegdyś w trójboju, a obecnie w dwuboju. Medali tych łącznie w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach świata i Europy reprezentanci Polski zdobyli 265. Jest to dorobek tylko seniorów. Juniorzy, w 20-letniej historii Mistrzostw świata i Europy w tej grupie wiekowej, mogą też pochwalić się niemałymi sukcesami. Zdobyli 68 medali, w tym 10 złotych i 27 srebrnych i są to medale tylko za wieloboje. Do tego można doliczyć jeszcze 16 medali juniorów. (w tym zdobyte przez jednego z autorów „DSO” – Bartosza Ostrowskiego na Mistrzostwach Europy 16-latków). A oto zawodnicy, którzy wywalczyli najwięcej medali dla Polski:

    Waldemar Baszanowski 21 (12+9+0)
    Marian Zieliński 20 (5+4+11)
    Zbigniew Kaczmarek 19 (4+7+8)
    Ireneusz Paliński 17 (3+10+4)
    Jacek Gutowski 12 (0+6+6)
    Mieczysław Nowak 10 (4+3+3)
Najlepszym ciężarowcem świata w historii jest turecki zawodnik – Naim Sulejmanoglu, który zyskał sobie przydomek „Miniaturowego Herkulesa”. Zdobył on trzy złote medale olimpijskie. Był czas, że przeszedł na sportową emeryturę, ale chęć pobicia swojego rekordu, tzn. czwartego złota olimpijskiego wymusiła powrót na pomost. Pojawił się w kwietniu 2000 r. w Sofii na Mistrzostwach Europy i zajął tam 3 miejsce. Niestety w Sydney nie zdobył upragnionego tytułu, nie zaliczył żadnego podejścia w rwaniu i nie został klasyfikowany. Za to swoje trzecie tytuły mistrzów olimpijskich zdobyli Grecy – Akakios Kakhiasvilis i Pyrros Dimas. Mamy już więc trzech zawodników w historii ciężarów, którzy mają 3 olimpijskie złota.

Poniżej znajduje się materiał dotyczący ciechanowskiego klubu „Mazovii”, który w roku 1998, 1999 i 2000 zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

mazovia2

Dodaj komentarz